Lokaty strukturyzowane

Lokaty strukturyzowane to nowa forma lokowania kapitału, która pojawiła się na polskim rynku finansowym stosunkowo niedawno. W krajach Europy Zachodniej to narzędzie finansowe jest już popularne od jakiegoś czasu, szacuje się, że w tak zwanych „strukturach” ulokowane może być nawet 600 miliardów Euro.

Lokata strukturyzowana – co to jest?

Lokata strukturyzowana to połączenie dwóch form inwestowania: obligacji i opcji. Oznacza to, że określona część inwestowanego kapitału przeznaczona jest na obligacje, które gwarantują zwrot zainwestowanej kwoty lub jej znacznej części, a pozostała część na opcje, które z kolei mogą (choć nie muszą) przynieść spore zyski. Czym z kolei są opcje? W najprostszych słowach opcje to rodzaj zakładu o to jak zachowa się dany instrument finansowych (jak np. cena akcji konkretnego przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw lub cały indeks giełdowy w danym kraju lub regionie). Oferta każdej lokaty strukturyzowanej oferowanej przez banki czy inne instytucje finansowe jest inna. Różnią się bardzo wieloma czynnikami jak np. proporcje środków inwestowanych w opcje i obligacje, długość trwania lokaty, formy inwestowania opcji itd. Lokaty te różnią się również wysokościami prowizji pobieranych przez banki lub inne instytucje finansowe oferujące tego rodzaju produkty.

Lokata strukturyzowana i rynek złota

Pozostając w tematyce złota interesują nas szczególnie te lokaty strukturyzowane, które częściowo inwestują w firmy i przedsiębiorstwa związane z branżą złota. Mogą to być lokaty, które jako opcje wybierają np. akcje firm z branży wydobywczej lub firm zajmujących się obróbką złota. Pamiętajmy, że tak zwane „struktury” to dość złożone narzędzia finansowe, przed decyzją o inwestycji powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się regulaminem interesującej nas lokaty pamiętając o takich elementach jak wysokość pobieranych przez bank prowizji czy też warunki ewentualnego wcześniejszego wycofania kapitału. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy przed decyzją o inwestycji w lokatę warto porozmawiać z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Lokaty strukturyzowane – wady i zalety

Jeśli chodzi o zalety lokat strukturyzowanych są to przede wszystkim:

  • gwarantowany zwrot kapitału lub znacznej (każdorazowo określonej) jego części
  • możliwość uzyskania znacznych zysków

Nie jest to jednak forma inwestowania nie pozbawiona wad, do podstawowych minusów takiej lokaty kapitału należy zaliczyć:

  • spory stopień skomplikowania i często nie do końca jasno określone zasady dotyczące wysokości prowizji pobieranych przez banki oraz warunki wcześniejszego wycofania kapitału
  • czasem wadą może być długi czas trwania inwestycji, są lokaty strukturyzowane zawierane np. aż na 5 lub 7 lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *