Platyna inwestycyjna

Platyna była hitem inwestycyjnym początku 2010 roku kiedy to jej cena zanotowała największe od 17 miesięcy wzrosty. Na pobicie tego rekordu nie trzeba było długo czekać gdyż platyna była jeszcze droższa już w kwietniu 2010 roku. Powodem tak dużych wzrostów cen platyny w ciągu ostatniego roku były przede wszystkim 3 czynniki. Po pierwsze było to powstanie na rynku amerykańskim funduszy (tak zwanych ETF-ów), które specjalizowały się w inwestycjach w platynę i inne metale szlachetne. Po drugie sprzedaż samochodów w Chinach wzrosła w roku 2009 o niecałe 50%, a to właśnie branża motoryzacyjna odpowiada za ponad połowę światowego popytu na platynę. Platyna używana jest w katalizatorach, co ciekawe istnieją nawet firmy, które zajmują się odzyskiwaniem tego metalu ze starych katalizatorów, a same katalizatory od starszych samochodów zyskują na serwisach aukcyjnym całkiem wysokie ceny. Trzecim powodem rosnącej ceny platyny są zawirowania gospodarcze i kryzys, które dotknął wiele z największych światowych gospodarek w ostatnich latach.

Czy jednak inwestycja w platynę jest dobrym pomysłem? Biorąc pod uwagę jak obecnie wygląda rynek platyny inwestycyjnej w sztabkach lub monetach bulionowych w Polsce odradzamy taką lokatę kapitału. Szybkie wyliczenia wskazują, że najwięksi dealerzy metali szlachetnych narzucają w przypadku bardzo wysokie marże sięgające nawet kilkudziesięciu procent powyżej obecnej ceny kruszcu. Sprawia to, że nawet duże wzrosty cen tego metalu zostaną „zjedzone” przez bardzo wysoką marżę, którą musieliśmy zapłacić przy zakupie.

Druga trudność związana z inwestycją w platynę to płynność czy możliwość sprzedaży zakupionej przez nas platyny. Obecnie skup prowadzą właściwie tylko najwięksi dealerzy, którzy na pewno nie będą nam w stanie zaproponować zadowalającej ceny.

Jedyną opcją inwestowania w platynę, która obecnie może przynieść nam zyski są formy inwestycji pośrednich czyli np. oferowane przez niektóre banki lub instytucje finansowe lokaty oparte na inwestycji w platynę. Drugą opcją mogą być fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w metalach szlachetnych, w tym właśnie w platynę. Pamiętajmy jednak, że z każdą tego rodzaju ofertą należy się dokładnie zapoznać przed podjęciem decyzji o inwestycji, warto również zasięgnąć opinii doradcy inwestycyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *