Złote monety

Złote monety to chyba najłatwiejszy i najprostszy sposób inwestowania w złoto. W ofercie sklepów numizmatycznych oraz na aukcjach internetowych znajdziemy ogromny wybór złotych monet zarówno z kraju jak i zza granicy. Przy zakupie złotych monet musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Najważniejszą rzeczą o której musimy pamiętać to to, że niektóre złote monety oprócz wartości wynikającej z kruszcu posiadają również wartość kolekcjonerską. Jeśli interesuje nas wyłącznie inwestycja w złoto powinniśmy skupić się na monetach, które mają niewielką wartość kolekcjonerską. Musimy jednak pamiętać, że prawie zawsze cena złota w złotych monetach będzie kilka, a nawet kilkanaście % wyższa niż w przypadku złotych sztabek. Nawet popularne i często występujące złote monety posiadają pewną wartość kolekcjonerską, a czasem historyczną, która zawyża cenę samego materiału. Monety o stosunkowo niskiej wartości kolekcjonerskiej to na przykład: Krugerrand lub niektóre złote dolary. Zakup monet, które łączą wartość kolekcjonerską i wartość materiału, z którego są wykonane może być bardzo dobrym pomysłem pod warunkiem, że posiadamy wiedzę numizmatyczną lub znamy kogoś kto udzieli nam fachowej rady.

Kolejna istotna sprawa dotycząca złotych monet to próba złota, z którego są wykonane. Złoto inwestycyjne sprzedawane jest prawie zawsze w próbie 999, czyli na 1000 części 999 stanowi złoto. Jest to najczystsza dostępna forma złota. Monety ze złota, zarówno historyczne jak i kolekcjonerskie, wybijane współcześnie wykonane są ze złota w różnych próbach, np. 900, 920. Przy zakupie zawsze należy upewnić się jakiej próby jest moneta i ile rzeczywiście wart jest zawarty w niej kruszec.

Bezpieczeństwo

Przy zakupie złotych monet powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami bezpieczeństwa jak w przypadku złota inwestycyjnego. Więcej na temat bezpiecznych zakupów złota napisaliśmy w dziale złoto inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *